Tüketici ihtiyacının sürekli olarak değiştiği perakende sektöründe, ihtiyaca uygun olarak O2O (Online to Offline) stratejisi ile yönetmeye karar veren Migros, algoritmanın gücünü kullanarak online kanallardaki kampanyaların offline satışlarına etkisini test etmeye başladı.

Yerel katalog reklamlarını kullanmaya karar veren Migros, online kampanyalar sonucunda kullanıcıyı mağazaya yönlendirerek hem mağaza ziyaretini hem de mağaza satışını artırmayı hedefledi ve bu noktada müşterilerin etkileşimini tahmin etmek ve ölçümlemek ne kadar zor olsada satış oranları yaklaşık olarak 3 kata kadar yükseldi.

Peki bunu nasıl başardılar? Müşterilere doğru zamanda ve doğru mesaj ile ulaşmak bu işin ilk sırrı, ayrıca her kitleye uygun olarak oluşturulmuş ilgisini çekebilecek kampanyalar büyük önem taşıyor. Özellikle kanallar arası pozitif iletişim bu başarının arkasında yatan noktalardan başka bir tanesi.

Migros’un dijital pazarlama ekibi şu şekilde açıklıyor; “Bizim için kullandığımız tüm kanallar bir bütün ve bu kanalları birbiriyle konuşturmamız şart. Bu sebeple online’dan offline’a şeklinde yürüttüğümüz bu stratejide her ürün grubu için ayrı reklam feedleri oluşturduk”

Bu açıklamadan her ürün grubu için kampanyaların bölünmesinin ve hedef kitleye uygun olarak yapılandırılmasının önemini görebiliyoruz. Ayrıca, doğru mesaj ve doğru kitlenin yanında doğru zamanlamanın yapılması büyük sonuçlar doğuruyor.

Sonuç olarak, dijital pazarlama sadece online satışlar için değil, doğru stratejiler ve yol haritalarıyla birlikte offline satışlarda da sektörde büyük farklar yaratmaya devam ediyor.