Öncelikle müşterilerin zihinsel kapasitelerinin sınırsız olmadığını göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Bunun anlamı, ağırlıklı olarak müşterilerin akıllarına ilk gelen birkaç perakendeciden alışveriş yapma eğiliminde olmalarıdır.

Bu noktada pazarlama stratejilerinizde müşterilerin akıllarında markanızın ve işletmenizin yer edinebileceği stratejiler geliştirmek oldukça önemli.

Bu stratejileri geliştirmenin yolu müşterilerin satın alma davranışlarını incelemekle başlar. Birçok önemli ve farklı geliştirilmesi gereken nokta olduğu gibi bunlardan en önemlilerinden bir tanesi kolaylıktır.

Araştırmalara göre müşteriler online ya da mağaza fark etmeksizin satın almalarını en etkileyen en önemli unsurlardan birini kolaylık olarak açıklamışlardır. Bu noktada kolaylık müşteriden müşteriye ve farklı sektörlere göre değişiklik gösterebilmektedir, bu sebeple buna aynı zamanda rahatlık olarakta tanımlayabiliriz.

Sonuç olarak, dijital dünyada kolaylık ya da rahatlık tüketicinin online perakende
ihtiyaçlarını karşılayacak bir markayı ya da işletmeyi zihninde yer edinebilmesine ve kolayca hatırlayabilmesi anlamına geliyor.