Mark Zuckerberg 17 yıl sonra marka adını değiştirmesinin sebebini şu şekilde açıklıyor: “Kim olduğumuzu ve ne inşa etmeyi umduğumuzu gösterecek olduğu için bugünden itibaren şirketimizin adının Meta olduğunu söylemekten gurur duyuyorum.”

Bu tanıtımda değinilen en önemli noktalardan bir tanesi ise “Metaverse aynı zamanda şirketimizinde geleceği olacak” sözleriydi. Ayrıca Metaverse’ün mobil internetten bayrağı devralacağını söylediği açıklamalar dikkat çekici.

Facebook’un kurucusu Zuckerberg’in bu konuda çalışmaları çok öncelere dayanıyor.
2014 yılında Oculus şirketini 2 milyar dolara satın alan Zuckerberg o zamandan beri insanların VR teknolojisi kullanarak etkileşim kurabileceği dijital bir dünya olan Horizon’u geliştiriyor.

Peki neden bu yola büyük bir marka adına sahip olan Facebook ile devam etmek yerine Meta olarak devam etmeyi tercih etti?

Facebook zaman içerisinde Whatsapp, Instagram ve Oculus gibi markalarla çok hızlı bir şekilde büyüdü. Facebook bu noktada insanlar için kafa karıştırıcı bir hal almaya başladı. Ancak Facebook artık kendini bir teknoloji şirketi olarak konumlandırmak istiyor. Dolayısıyla yeni bir marka kimliği yaratmak yerine böyle bir değişikliğe gitti.

Son olarak, marka adı değişikliği bir süredir planlanıyor olsada değişiklik zamanının Facebook’un birçok noktadan eleştirildiği ve negatif haberlerinin çıktığı bir haftada yapılması dikkat çeken bir diğer nokta.