ABCD Çerçevesi kullanıcıların alışveriş yapmak isteyeceği içerikler oluşturmak ve hikaye yaratmak için büyük öneme sahiptir. Bu sebeple oluşturulan reklam ve pazarlama stratejileri ABCD çerçevesinene uygun olarak hazırlanmalıdır.

Bu aşamalar sırasıyla şu şekildedir; Attract (Dikkat Çekme), Brand (Marka Bilinci Oluşturma), Connect (Bağlantı Kurma) ve Direct (Yönlendirme).

Dikkat çekme aşamasında hedef kitle etkileyici bir hikayeyle kullanıcıların dikkatini çekilmesi ve ilgilerinin canlı tutulması sağlanır. Unutmayın dikkatini çekemediğiniz bir müşteriye ürün ve hizmetlerinizi sunamazsınız.

Daha sonrasında marka bilinci oluşturma aşamasında hedef kitleye sık ve zengin öğelerle birlikte katma değer sağlanır ve markanın müşterinin aklında yer kazanması sağlanır.

Sonrasında müşteriyle bağlantı kurma aşamasına geçebiliriz, bu noktada teklifimizi müşteriye sunmak için artık hazırız. Sunduğumuz ürün ve hizmetlerin müşteriye sunacağı faydayı en doğru şekilde anlatıp onları ürün ve hizmetlerimizle ilgilenmelerini sağlamalıyız.

Tüm bunları yaptıktan sonra yönlendirme işlemi tamamlanmalıdır, bu noktada sunduğumuz tekliften hedef kitlenin nasıl yararlanabileceğini sade ve açık bir şekilde belirtilmesi ve hazırlanan pazarlama planı doğrultusunda doğru bir şekilde yönelendirilmesi gerekir.

Araştırmalar ABCD çerçevesine uygun şekilde hazırlanan reklamların performansının %30 oranında daha yüksek olduğunu gösteriyor.