4Q (Fourth Quarter) ya da 4. Çeyrek. İşletmeler için hem bir fırsatı hem de zorlu bir dönemi kapsıyor.

Kasım ayı indirimleri, 11.11, kara cuma, siber pazartesi derken sonu gelmeyen kampanya ve indirim günleriyle birlikte büyük marka ve işletmelerin yaptığı yüksek bütçeli reklam kampanyaları.

Bu dönemde büyük markaların ve işletmelerin yüksek bütçeli yoğun kampanyalar sunması sebebiyle reklam bütçesi daha az olan küçük ve orta boyutlu işletmeler için daha zor bir dönem geçebiliyor.

Bu noktada yılın son çeyreği için müşterilerin satın alma alışkanlarını detaylı olarak incelemek ve onlara uygun olarak kampanyalar sunmak büyük önem taşıyor.

Bu sebeple küçük ve orta ölçekli işletmelerin müşterin satın alma davranışlarını göz önünde bulundurarak kampanyalarını buna göre optimize etmeleri ve buna uygun teklifler sunmaları bu dönemi rahat geçirebilmeleri adına kritik bir nokta.

Tam olarak bu sebeple içerik pazarlaması bu dönemde küçük ve orta ölçekli işletmeler için daha büyük bir önem taşıyor. Kullanıcılarla etkileşim kurulan her alanda marka ve ürün kalitesini ortaya koyacak, bunun yanı sıra ürün ve hizmetlerin faydalarını anlatacak içeriklerin ön plana çıkarılması başarılı bir 4. çeyrek geçirmek için yapılması gereken en önemli eylemlerden bir tanesi.